INDIE, PODSTAWOWE INFORMACJE

INDIE, PODSTAWOWE INFORMACJE

INDIE, PODSTAWOWE INFORMACJE


Wiza indyjska

Dobrą informacją jest możliwość załatwienia electronic tourist visa na stronie internetowej  - https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html. 

Informacje na temat wizy w linku https://www.paylesstoursindiablog.com/2020/06/wiza-do-indii-wiza-indyjska-informacje.html?m=1

 

Bezpieczeństwo

Indie to kraj przyjzany turystom, jednkaże jak wszędzie trzeba zachować środki ostrożności, znać podtawy kultury Indii oraz respektowć tutejsze zwyczaje (szczególnie podczas zwiedzania miejsc świetych dla Indusów). Pieniądze, karty kredytowe, dokumenty i wartościowe rzeczy najlepiej trzymać w bezpiecznym miejscu (w pasie zakładanym na biodra lub torobce noszonej na szyi). W miejscach zatłoczonych należy zachować wzmożoną uwagę, trzeba mieć zawsze na oku swoje rzeczy, w szczególności w miejscach publicznych, nie eksponować gotówki. W niektórych hotelach można przechowywać pieniądze, dokumenty w sejfach hotelowych. W pociągach i autobusach istnieje zwyczaj przywiązywania swoich pakunków, toreb do siedzeń. 

Kobiety, a zwłaszcza te podróżujące samotnie powinny przede wszystkim zadbać o odpowienią garderobę. Nie musi to być strój zakrywający całe ciało, ale na pewno taki, ktory nie zwraca zbytnio uwagi płci przeciwnej oraz nie rani tutejszych obyczjow. Bardzo dobry strojem dla kobiet jest ubiór zakrywający ramiona oraz nogi, przykładowo tunika oraz spodnie typu legginsy lub po prostu dlugie zwiewne spodnie oraz t-shirt. Wszystkie ubrania można też niedrogo kupić na miejcu. Można też dodatkowo założyć szal, na przykład indyjską dupattę.

Nie należy również poruszać sie samotnie po zmroku i w miejscach wyglądających niepewnie, niebezpiecznie czy na odludziu. Nie należy również przyjmować jedzenia oraz napojów od nieznajmoych, gdyż mogą one zawierać substancje odurzające. 

Kwestię kosztów przejazdu należy uzgodnić przed wejściem do pojazdu targując się lub aby tego uniknąć warto zwrócić się przed wyjazdem do zaufanego biura podróży w celu rezerwacji transportu z kierowcą. Na bazarach oraz w niektórcyh sklepach targowanie się jest na porządku dziennym. W sklepach oraz restauracjach zdarzają się przypadki oszustw przy płatnościach kartą kredytową, trzeba więc uważnie obserwować transakcję oraz sprawdzać wydaną resztę. 

Dalsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kobiet w podróży po Indiach linku https://www.paylesstoursindiablog.com/search?q=kobiety

Rady dla podróżujących dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży do Indii w linku https://www.paylesstoursindiablog.com/2022/09/rady-dla-podrozujacych-po-indiach.html

Czego nie robić w Indiach https://www.paylesstoursindiablog.com/2024/01/chociaz-indie-to-niesamowity-kraj-o.html

Pieniądze

Myślę, że najlepszą opcją jest zaopatrzenie sie w dolary, które można wyminic na miejscu na Rupie w kantorach z korzystnym dla nas kursem. Radzę unikanie miejcowych cinkciarzy oraz niepewnych kantorów. Na lotnisku i w hotelach kurs zazwyczaj jest dla nas niekorzystny.

Warto mieć przy sobie jak najwięcej drobnych (10, 20, 50 RSP)  na wydatki typu woda, riksza, przekąski.

W wiekszych miastach nie ma też problemu z bankomatami, a niektóre sklepy, hotele oraz restauracje akceptują karty kredytowe. W  mało turystycznych miasteczkach oraz wsiach radzę wczesniej zaopatrzyć się w rupie.

Przykładowe ceny w Indiach: 

  • Hotel średniej klasy ***  1500/3000  RSP ze śniadaniem (2 osoby)
  • Obiad w restauracji średniej klasy  ( 300 RSP/500 RSP)
  • Herbata ciaj - 10 rsp
  • Samosa ze stoiska ulicznego - 20/40 rsp
  • Momos (pierożki z warzywami) -  20/40 rsp
  • Piwo w sklepie 0, 6 l Kingfisher( 120 RSP) zależy od stanu
  • Piwo w restauracji ( 200/ 400 rsp)
  • Chleb – 20 RSP
  • Woda mineralna – 20/50 RSP
  • Wstęp do Taj Mahal dla turystów zagranicznych – 1050 RSP
  • Kilogram bananów -  40/50 RSP
  • Woda z kokosa - 20/30 RSp

 

Karta telefoniczna:   

Kartę można zakupić w sklepach” kioskach” głównie z telefonami lub na lotnisku. Firmy, które polecam to  Airtel, Vodafone lub Idea. Karty najbardziej popularne są o pojemności 2, 3 GB.  Trzeba jednak pamietać o konieczności posiadania zdjęcia paszportowego (możliwość zrobienia zdjęcia na miejscu) oraz paszportu.  Aktywacja karty trwa od jenego dnia do nawet kilku dni. Zazwyczaj trzeba zadzwonić na numer podany na karcie, potwierdzić swoje dane osobowe i po tym karta zostaje aktywowana w ciągu 24h. 

Jedzenie

Indie słyną z smakowitych dań wegetariańskich i nie tylko. Najbardziej popularne są tu dania z soczewicy (dal) wszelkiego rodzaju chlebki indyjskie (nany, ćapati, roti), warzywa w cieście (samosa, pakora), szeroki wybór dań typu masala z warzywami lub mięsem  (matar masala, veg masala, garam masala, chicken masala), a także dania z dodatkiem sera paneer (panner tikka, palak paneer ze szpinakiem). W rejonie południowym bardzo popularnym daniem jest masala dosa (rodzaj placka z warzywami z wyborem sosów).

Jeśli chodzi o tkzw „street foody” godna polecenia jest  samosa (warzywa w ciescie)  i momos (przypominaja nasze pierogi, tylko, że znacznie mniejsze) w miejscach, gdzie higiena jest w miare zachowana. Prawdą jest, iż uliczne „bary” nie wygladają zbyt czysto i jedzenie przygotowywane jest tam w oparciu o niskie standardy higieniczne. W Indiach natomiast można znależć setki restauracji z niedrogim, a pysznym jedzeniem.

Kwesta zatrucia się w Indiach  i problemów żołądkowych dotyka niemal każdego.  Jest to związane z odmienną florą bakteryjną oraz pikantnością dań. W lokalnych aptekach można zakupić leki na tą dolegliwość, działają niemal natychmiast.

Woda

Na pewno jednak należy unikać wody z kranu. Woda może być zanieczyszczona i przyczynić się do poważnych chorób. Kupujemy więc tylko wodę butelkowaną i przed wypiciem należy sprawdzic czy korek butelki nie zostal wczesniej naruszony. Zdarzają sie  czasem przypadki oszustw. Niektórzy myją również zęby używająć wody butelkowanej, co może i nie jest przesadą. Całkowicie bezpieczne jest picie herbaty indyjskiej czy kawy (woda przegotowana). Nalezy uwazać na soki wyciskane z owócow i sprzedawane na ulicy, czasem są bowiem mieszane z wodą.

Dezynfekcja rąk

W miejscach bez dostępu do bierzącej wody, mogę doradzic używanie płynow antybakteryjych lub chusteczek zapachowych działających dezynfekująco.  

Dania mięsa

W niektórymch miasteczkach, wsiach w Indiach nie sprzedaje się miąsa oraz są problemy z zakupem alkoholu. Jednakże, coraz wiecej mieszkańcow Indii spożywa dania z mięsa, a szczególnie z  kurczaka. Oczywiście w restauracjach można też zamówić rybę czy też baraninę, jagnięcinę. Danie z kurczaka zachwalane przez klientów z Polski to na przykład butter chicken lub tandori chicken.  W Indiach raczej trudno jest dostać wołowinę.

Ciekawostką jest, iż w KFC można kupić wegetariańską wersję dań z kurczaka. W Mc Donaldzie równiez serwowane są fast foody wegetarianskie(veg burgers).

Alkohol

Generalnie sytuacja przedstawia sie inaczej niż w Polsce. Piwo oraz inne trunki można zakupić w specjalnych sklepach „beer and wine” otwartych zazwychaj do 21.00/22.00 i zamykanych podczas świąt czy też podczas ważniejszych wydarzeń jak na przykład wybory.  Jak już wcześniej wspomniałam, w niektórych miasteczkach (zwłaszcza świetych) czy wsiach może być problem z zakupem czegoś mocniejszego.W niektórych restauracjach nie sprzedają wcale alkoholu, a w niektórych można je  dostać pod ladą.

W sklepach monopolowych przy centrach handlowych np w Delhi można dostać alkohole importowne z całego świata.

W Goa można zakupić alkohol po bardzo niskich cenach i jest to chyba jedyny stan w Indiach z szerokim dostępem do alkoholu. Skelpy monopolowe oraz bary są widoczne niemal wszędzie.

Przyprawy

Dania indyjskie są dość porządnie przyprawione, dlatego radzę o poproszenie przy zamówieniu wersji „mild”(łagodnej). Szczególnie są aromatyzowane kardamonem, przyprawiane kurkumą oraz oczywiście zielonym chilli.  Badania amerykańskich naukowców potwierdziły silne działanie antynowotworowe kurkumy, wchodzącej w skład większości mieszanek curry i dodawanej do każdej niemal potrawy. To prawdopodobnie dzięki niej Hindusi prawie nie chorują na raka, mimo iż palą bardzo dużo papierosów. Inne przyprawy, jak kolendra, kmin, kardamon, cynamon, imbir, koper włoski, czy asafetyda, mają zbawienny wpływ na żołądek, pomagają w dolegliwościach gastrycznych i regulują przemianę materii. Cynamon i imbir mają ponandto silne właściwości antyseptyczne, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jeśli zaś chodzi o papryczkę chili, powszechnie wiadomo, że to doskonały środek antydepresyjny. Zawarta w niej substancja chemiczna – kapsaicyna – pobudza wydzielanie endorfin, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Endorfiny działają jak naturalny środek znieczulający i powodują uczucie błogostanu, dlatego też niektórzy traktują chili jak naturalny środek psychoaktywny i przestrzegają przed uzależnieniem. Przy stosowaniu wszystkich aromatycznych przypraw lepiej zachować umiar, ale z pewnością warto urozmaicić nimi codzienny jadłospis.   W sklepach można kupić przyprawy pod dane indyjskie danie np, przyprawe do dania Dal Masala, Alu Masala, Paneer Masala, Garam masla itd.

Pogoda , ogólne informacje

Termin wyjazdu powinien być uzależniony od rejonu, do którego się wybiermy. Myślę, że większosć terytorium Indii najlepiej zwiedzić między październikiem, a kwietniem. Inaczej z wysokimi górami (Himalaje, Karakorum) – okres najlepszy między kwietniem, a wrześniem.

 Najbardziej upalne dni w Delhi przypadają na kwiecień, maj, czerwiec i lipiec, a także sierpień.  W Indiach mamy również porę monsunową ( czerwiec - wrzesień). Deszcze na przemian  słońce, deszcze. Wilgotność powietrza jest wtedy bardzo wysoka. Czasem są to krótkie ulewy po których robi sie upalnie, czasem ulewne deszcze trwające kilka dni - wszytko zależy od regionu. Turystów nie brakuje w Indiach przez cały rok. Rejonem chętnie odwiddzanym podczas pory monsunowej jest Radżastan. 

Od wrzesnia widać w Delhi naplywy coraz wiekszej ilosci turystow. Grudzień,styczeń i luty są miesiącami najchętniej polecanymi na odwiedzenie Indii, jednakże dość chłodnymi. Dni są czasem szare, a bez ogrzewania w murach hotelowych jest dość zimno. Bardzo ciekawą opcją jest wtedy podróż w rejony południowe : Kerala, Goa. Jeśli chodzi o Goa to najlepszymi miesiącami na odwiedzenies Goa to miesiące między październikiem, a kwietniem. Maj jest bardzo upalny, w czerwcu zaczynają sie monsuny trwające w teorii do września,  jednakże sierpień jest już miesiącem stosunkowo suchym z mniejszą ilością opadów i coraz większą ilością dni słonecznych. Można wtedy spokojnie odwiedzić Goa wybierając bardziej turystycze plaże tego regionu.

Rozrywka, życie nocne, atrakcje

Puby oraz kluby nocne można zanleźć w dużych miastach takich jak Bombaj, Delhi, Bangalore. Kluby, dyskoteki są zazwyczaj zamykane o 1.00 lub 2.00. Znanym miejsce w Delhi z wieloma klubami oraz pubumi to Hauz Khas village. Alkohol można wypić najczęściej w restauracjach. W wielu miejscach można znaleźć beer bary serwujące  piwo oraz trunki z całego świata.

Atrakcji turystycznych w Indiach jest jednak co nie miara. Sam oczywiście pobyt w tym kraju oraz obserwacja tutejszych zwyczajów z możliwością zrobienia photek  jest dla wielu atrakcją samą w sobie.

Jednakże, do bardzo popularnych atrakcji należy: noc na pustyni połączona z trekkingiem na wielbłądach (Pushkar, Jaisalmer), water- rafting (Manali, Risikesh), obserwacja przyrody (Rathambore, Sariska), safari, dance shows, lekcje gotowania, wróżby, masaże lecznicze, joga, zaproszenie na ślub hinduski. Myślę, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chodzi o rozrywkę typowo dla młodzych ludzi, to polecam pobyt w Goa - plaże Anjuna, Aramboll,  Baga lub Calangute. Niektóre plaże w Goa oferują na plaży  już niemal od rana zabawę w klubach przy  brzmieniach muzyki electro i nie tylko. 

Na miejscu również wiele atrakcji takich jak sporty wodne, joga na plaży, wycieczki fakultatywne (obserwacja krokodyli, delfinów, wodospad, plantacja przypraw itd).

Dodatkowe informacje

Napiwki – w hotelach/restauracjach od  20 rsp, przewodnik loklany od 500 rsp do 1000 rsp w zależności od satysfakcji, kierowca minimum 5/7 USD dziennie

Opieka medyczna – Indie znane są z dość dobrej opieki medycznej na poziomi europejskim. W hotelacj jest dostępny lekrz na wezwanie. Kosze wizyty między 10/50 USD .

Napięcie – 230 V, wtyczki brytyjskie, jednakże z możliwością włożenia wtyczek dosępnych w Polsce. Można ze sobą zabrać dodatkowo adapter z gniazdkiem.

Szczepienia - Szczepienia są zalecane, natomiast nie wymagane. Można zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, teżcowi, polio, żółtaczce A,B, Niektórzy przyjmują także szczepienia przeciw wściekliźnie, żółtej febrze oraz japonskiemu zapaleniu mózgu. 

Malaria/ denga - myslę, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed tymi chorobami jest spryskiwanie się środkami przeciw komarom i spanie w pomieszczeniach z moskitierą. Można dodatkowo przyjmować środki doustne przeciw malarii, jednakże nie dają one 100 -procentowej ochrony i mają skutki uboczne. 

Co zabrać do Indii - Listę rzeczy należy uzależnić od charakteru podróży, jednakże poniżej podaje w punktach najberdziej popularne:

  • krem z filtrem, kapelusz/nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne
  • podstawowe lekarstwa na zatrucia, oparzenia, zranienia
  • pas biodrowy lub torebkę na szyję (dokumenty, pieniądze)
  • polisę ubezpieczeniową
  • poszwę na poduszkę/kołdrę oraz prześcieradło lub turytyczny spiwor (w niektórych hotelach nakrycia czasem wyglądają nieestetycznie)
  • kłódkę z linką (podróż pociągiem/autobusem)
  • atarka, scyzoryk/zapalniczka (trekking)
  • mapa/przewodnik
  • ponczo/nakrycie przeciwdeszczowe (pora monsunowa)
  • turystyczny czajnik elektryczny 
  • przejściówkę do gniazdka indyjskiego 
  • mały plecak turystyczny
  • repelenty przeciw komarom 
  • chusteczki/płyny dezinfekujące do rąk

Polskie biuro podróży Indie